Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... casatorie cetatean marocan
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

casatorie cetatean marocan

buna ziua
as dori sa stiu daca ma pot casatori in romania cu un cetatean marocan venit in vizita,cu viza de turism ,sau ce acte sunt necesare pentru a ne casatori in maroc?dupa casatoria in maroc el va avea dreptul sa vina in romania?multumesc
Din cate stiu eu actele cetateanului marocan trebuie supralegalizate- MAE Maroc, ambasada Marocului din Romania, dupa care la MAE Bucuresti. Nu uitati ca actele trebuie sa stea la st. civ.10 zile iar daca sotul nu cunoaste limba romana aveti nevoie de un translator. va puteti casatori daca cetateanul marocan are adeverinta de cutuma de la statul marocan din care sa rezulte ca se poate casatori.
Daca dvs. doriti sa va casatoriti in Maroc trebuie sa aveti dvs. adeverinta de cutuma eliberata de la locul de nastere-anexa9- certificatul si adeverinta supralegalizate, traduse si legalizate.
multumesc mult pentru raspuns
Se pare ca exista o conventie bilaterala cu Marocul si nu este necesara supralegalizarea/apostilarea actelor: [ link extern ]
va multumesc si dumneavoastra,am citit link-ul,si deci este suficient sa prezentam actele in original si atat....
Nu este necesara supralegalizarea, dar aveti nevoie de mai multe documente, inclusiv traduceri legalizate ale actelor marocane. Gasiti informatii aici:[ link extern ] /
sau cautati site-ul primariei de domiciliu.